Dmitry Morozov: interaktív művészet vonalkódokkal
A moszkvai származású médiaművész, Dmitry Morozov zenészként és mérnökként is tevékenykedik és az elmúlt hat évben folyamatosan szerepel munkáival kiállításokon és nemzetközi művészeti fesztiválokon.
A sokszínű alkotó nem mindennapi módon használja fel a vonalkód-technológiát művészetében, melyet szinte múzsaként emleget. Legfőbb célja, hogy az emberek ne csak távolról szemléljék a falon lévő alkotásokat, hanem őket is bevonva a folyamatba, együtt hozzanak létre közös műveket. A Post Code elnevezésű szerkezetet is ezen koncepció alapján alkotta meg, hogy emberközelibbé tegye művészetét. A különleges installáció átalakítja a vonalkódot: a fogyasztói társadalom és a virtuális kommunikáció világának szimbólumából kreál egy olyan eszközt, mely ösztönzi a személyes kapcsolatok kialakulását.
A szkennerrel bármilyen termék vonalkódját leolvashatjuk – legyen az a kedvenc üdítőnk vagy csokoládénk – cserébe kapunk egy egyedi absztrakt alkotást. Így azok a tárgyak, amikkel hétköznap a szupermarketek polcain találkozunk, új értelmet nyernek a kiállítóteremben.
A fenti videón a szerkezet működésközben látszik: a gép a beolvasott vonalkódból generál egy számjegy kódot, mely alapján egy postai levelezőlapra nyomtatja a művet, és közben hangokat is társít a kódhoz – így a vizuális és audio művészet is találkozik egymással. Elgondolkodtató elképzelés: egy modern digitális eszköz és új módszer segítségével hozunk létre egy múltbeli tárgyat: egy képeslapot.
Morozov a kódok mellett másból is képes művészi értéket kreálni. Egy másik interaktív szerkezete például a légszennyezést képes lefordítani a művészet nyelvére: a gép a szennyeződést mérő szenzorok adatait egy algoritmus segítségével módosítja, melyből csodálatos grafikák jönnek létre.